Pošteno smo že zakorakali v jesenski čas, narava se je obarvala v najrazličnejše odtenke, drevju odpada listje, dnevi so vse hladnejši in občutno krajši. Tako je, prihaja čas v letu, ko je zunaj že temno, naš zvesti prijatelj pa še vedno potrpežljivo čaka na popoldanski, ponavadi daljši, sprehod. Kot odgovorni lastniki mu moramo, ne glede na letni čas, vremenske razmere in lastno počutje, zagotoviti dovolj gibanja – telesa in možganov.
Pripravili smo nekaj idej za popestritev vsakodnevnih sprehodov, ki bodo psa miselno in telesno zadovoljile. Ideje so namenjene skrbnikom, katerih psi so željni tovrstnih popestritev, vsekakor pa živali ne silimo v aktivnost, če zanjo ne kaže zanimanja.
Tistim, ki boste ideje preizkusili, garantiramo, da se bosta zabavala oba – vi in vaš najboljši prijatelj, še bolj se bosta povezala, skratka aktivno preživela skupni čas, kar je skrivna formula za pasje zadovoljstvo po prihodu domov. Preden preizkusite ideje, naj se pes ogreje z vsaj deset minutnim umirjenim sprehodom, namenjenim opravljanju potrebe in ovohavanju okolice. Enak čas ali celo več pa namenite sprehajanju tudi po aktivnosti.
1. Sprememba tempa in smeri hoje
Presenetite psa s povečanjem ali zmanjšanjem hitrosti gibanja ter spremembo smeri hoje. Pred vsako spremembo psa pokličite po imenu ali vzdevku, da vzbudite njegovo zanimanje. Za sledenje ga nagradite s priboljški ali poklikajte s klikerjem. Pes bo s tem utrjeval fokus na vas in ne na okolico.
2. Opazovanje
Poiščita klopco, umaknjeno od glavne poti, sedita in skupaj opazujta okolico. Psa nagradite vsakič, ko zazna nepoznane zvoke, opazi neznane ljudi in živali. Za nagrado se lahko tudi na hitro poigrata z vlečno igračo. Da bo opazovanje okolice varno za vse, tako vaju kot mimoidoče, priporočamo uporabo slednega povodca. Ker psi gledajo z nosom, se bo ta napolnil z različnimi vonjavami in s tem prijetno utrudil.
3. Trikcanje
Obnovita trikce, ki jih že obvladata ali pa začnita z učenjem novega. Ne pozabite na sprotno nagrajevanje psa. Z izvajanjem trikcev se pes fokusira na lastnika, hkrati pa tudi odlično razgiba možganske celice.
Naši kosmatinci obožujejo dinamične trikce kot so – tek okoli drevesa/droga/ulične svetilke, skok na dvignjeno urbano oviro (to počnite le, če pes nima težav s skeletom), menjavo strani ob hoji poleg nas idr. Včasih pa ponovimo tudi tiste, ki spadajo pod osnovno poslušnost in je, zlasti v urbanem okolju, zaželjeno in praktično, da jih pes obvlada – stoj/sedi/lezi v gibanju, odlaganje sede/leže, navadni odpoklic, odpoklic v osnovni položaj idr.
4. Rdeča – zelena
Dinamična vaja, ki vam bo pomagala pri treningu hoje na popuščenem povodcu. Ko se povodec napne, se ustavite, ko se ponovno sprosti pa nadaljujte s hojo. Tu priporočamo uporabo vsaj tri metre dolgega povodca.
5. Za nosom
Pustite psu naj za spremembo sam izbere traso vajinega sprehoda. Od trenutka, ko stopita na zrak se prepustite njegovemu smerokazu. Možnost izbire namreč pozitivno vpliva na krepitev samozavesti psa. Da bo pot še toliko bolj zabavna in hkrati varna, se opremita z reflektivnim slednim povodcem.
6. Iskalna akcija
Med hojo na tla spustite priboljšek ali igračo (da se v temi ne izgubi, priporočamo svetlečo v mraku ) in nato pošljite psa v iskalno akcijo. Takoj, ko bo pogruntal svojo nalogo, lahko povečate razdaljo od mesta, kjer ste iskani predmet spustili. S tem se bodo možgani razmigali, pasji nos pa toliko bolj utrudil pri iskanju.
7. Poglej to!
S psom se podajta na raziskovanje okolice. Z vzklikom »poglej to« mu pokažite kup listja na tleh, kamenčke, storže, gobe, skratka vse kar opazite v okolici, kjer se gibljeta. Dovolite psu, da najdbe dodobra prevoha, s tem si bo krepil samozavest in zadovoljil nagon po vohanju.
8. Poglej me
Med sprehodom se na vsake toliko ustavite in počakajte, da vas pes pogleda. Ko to stori, ga nagradite, nato nadaljujte s hojo. Kasneje, ko bo razumel nalogo, podaljšujete čas pred potrditvijo. Gre za odlično vajo fokusa na lastnika, ki jo priporočamo vsem lastnikom aktivnih psov, z veliko delovne vneme in želje po zadovoljitvi lastnika kot tudi novopečenim lastnikom, ki s svojimi mladiči šele gradijo odnos. Gre namreč za nevsiljivo, preprosto popestritev sprehoda, ki hkrati poskrbi za mentalno stimulacijo. Namesto priboljška, lahko psa nagradimo z vlečno igro, zlasti za mladiča, ki nas in svet šele spoznava, bo to super izbira.
9. Navajanje na nagobčnik
Ste vedeli, da je nagobčnik obvezna oprema na avtobusu, vlaku, gondolah, nekaterih trajektih? Zato menimo, da ni nikoli prepozno, da psa navadite nanj. Učenje naj bo postopno, najprej naj ga pes zgolj ovohava, morda ga uporabite za igro prinašanja, nato mu ga pridržite pred gobcem, kasneje v nagobčnik skrijte priboljške, ko bo dovolj sproščen mu ga nadenite na gobec, šele nato pa ga zapnite s paščki. Postopne korake lahko potrjujete tudi s klikerjem. Pes se bo preko spoznavanja nagobčnika dodatno povezal z vami, sam proces učenja pa bo zanj sočasno zabaven in atraktiven.
Ekipa DogoVital-a vam želi čim več aktivnih sprehodov, četudi bodo ti v naslednjih mesecih potekali pretežno v temi. Za zagotovitev dodatnih aktivnosti znotraj vaših domov, pa vam priporočamo tudi uporabo interaktivnih in/ali miselnih igrač ter noskalnih podlog. Pri nas najdete širok nabor igrač za miselno zaposlitev psov, tako za začetnike kot tudi za že izkušene.